Dojazd w Smolniku

 

Samochodowy wektor dojazdowy do Schroniska można znaleźć na dowolnej stronie z nawigacją, dla uproszczenia oto link do naszej lokalizacji w Google Maps. Wydawałoby się, że to wystarczy, jednak chyba nie bylibyśmy schroniskiem górskim, jeśli byłoby to aż tak proste...

Do Smolnika można dojechać z dwóch kierunków - ze wschodu (czyli od Cisnej) lub z zachodu i północy (czyli od Komańczy). Dla tych, którzy będą zmierzać do nas nie od Cisnej, ale od Sanoka, Rymanowa lub Dukli przez Komańczę, dość ważna jest informacja, że wskazówki Google i innych nawigacji sugerują, że droga do nas wiedzie od Rzepedzi/Komańczy przez Duszatyn i Mików. Tymczasem po drodze jest ... zakaz ruchu dla pojazdów innych niż leśne i auta mieszkańców pomiędzy Komańczą a Mikowem... Proponujemy więc skorzystać z drogi głównej (nr 897), czyli przez Komańczę, Radoszyce i Smolnik, nieco dalszej, ale czasowo krótszej. Chyba że jesteście gotowi na pogawędkę ze strażą leśną..

Ani Google Maps, ani inne aplikacje nie wyjaśniają wystarczająco dokładnie tego, co trzeba wiedzieć już w samym Smolniku. Mapka u góry pokazuje odcinek przez Smolnik od zjazdu z drogi głównej (897) Komańcza-Cisna, wraz z dodanym przez nas ciemniejszym niebieskim kolorem odcinkiem końcowym, gdzie Google i inne nawigacje się już gubią. Ten odcinek w gwarze Schroniska nazywany jest "długą drogą"

Ujmując to co widać na mapce w słowa i uzupełniając, od strony drogi 897 trzeba przejechać całą wieś, mijając pierwszy drogowskaz do Schroniska (na wzniesieniu drogi na drzewie po lewej stronie), i zjechać z asfaltu w prawo dopiero przy drugim, mniejszym drogowskazie z napisem „Schronisko”, już poza wsią, ok 400 m za przydrożną kapliczką po prawej stronie, zamykającą zabudowę Smolnika, i od której droga asfaltowa zaczyna się obniżać w stronę Mikowa.

Tuż przed drugim drogowskazem jest zatoka wzdłuż asfaltu, umożliwiająca bezpieczne pozostawienie trzech-czterech aut. Korzystają z niej goście Schroniska, którzy wolą dojść do Schroniska pieszo z plecakiem lub skorzystać z naszego transportu 4x4 pod Schronisko.

Dalej idzie lub jedzie się już drogą gruntową, szeroką na jeden pojazd, która w kilku odcinkach o różnej trudności sama wyprowadza do Schroniska:

  • "wjazd": najpierw trzeba przejechać przez przepust przez rów w prawą stronę, pierwsze 10-20 metrów wymaga uwagi, trzeba jechać bardzo powoli,
  • "trawers": dalej jest nieco lepiej, jedzie się około 200 metrów poziomym trawersem, początkowo prawie równolegle do drogi asfaltowej,
  • "zakręt": bo droga wzdłuż skraju lasu zakręca dość ostro w prawo pod górę, dla wielu wyglądać może nawet groźnie, ale ten odcinek jest krótki (100 m) i dość łatwy ze względu na łupkowe, skaliste podłoże, dające dobrą przyczepność. Dla ułatwienia, na samym końcu trawersu warto nabrać nieco rozpędu.
  • "podjazd": to kolejne 200 metrów prosto dalej pod górę za zakrętem, nieco mniej, ale nadal dość stromo. Ten odcinek po deszczu wymaga uwagi, nieco rozpędu i dobrego wyczucia przyczepności. Czasem warto kilka metrów podjechać po trawie jeśli w wyjeżdżonych koleinach jest bardziej ślisko. Jeśli przyczepność się straci, to czasem warto cofnąć do nieco bardziej płaskiego początku tego odcinka, odzyskać ją i ponowić próbę, może z większym rozpędem.
  • "grzbiet": po pokonaniu tego odcinka jest już łatwo i bardzo widokowo, droga biegnie przez ostatnie 500 m już łagodnie trawiastym grzbietem, na którego końcu widać dym z komina, zaś nocą światła Schroniska.

Tą drogą co bardziej doświadczeni kierowcy dojeżdżają autami osobowymi do Schroniska również w przypadku słabszej pogody. Oczywiście są i takie dni, kiedy z trudem przebijamy się naszym 4x4, bywa też i tak, że do większego ładunku musimy użyć ciągnika. Ta droga jest jednak zawsze czynna.

Parking pod Schroniskiem jest położony ok. 70 m od budynku.

Poniżej kilka zdjęć, które pokazują kolejne odcinki "długiej" drogi:

Trawers:

Długa droga - trawers zimą

 

Podjazd latem, tuż po burzy (widok w dół):

Długa droga - podjazd latem po burzy

 

Podjazd zimą (ten sam odcinek widziany pod górę):

 

Długa droga - podjazd zimą

 

I w nagrodę - grzbiet:

 Długa droga - grzbiet latem

 

Auta można też pozostawić na miejscu dużo bliższym centrum Smolnika. Skręcając przy przy pierwszym drogowskazie w prawo (a jadąc od Mikowa w lewo) po ok. 300 metrach jest duży plac, którzy czasem pełni funkcję składu drewna, przy którym nasi goście chętnie pozostawiają auta, zwłaszcza jeśli jest ich więcej, zwłaszcza w czasie większych imprez, np. koncertów w Schronisku. Droga wiedzie stąd ostro w lewo i pod górę, początkowo przez las, a potem widokowym trawersem wyprowadza bezpośrednio na parking pod budynkiem Schroniska, po około kilometrze od składu/placu parkingowego. Ta droga jest zwana "krótką drogą" i zapewnia najkrótszą komunikację Schroniska z centrum Smolnika, czyli od sklepu i cerkwi. W odróżnieniu od "długiej drogi", jest dość szeroka i nadaje się z powodzeniem dla aut 4x4. Wielu da radę wjechać nią pod samo Schronisko również autem osobowym pod warunkiem, że auto posiada przyzwoity prześwit, a kierowca - niezłe umiejętności.

Poniżej zdjęcia kolejnych odcinków "krótkiej" drogi:

Miejsce parkingowe (plac/skład drewna), widziane od strony zejścia ze Schroniska:

Krótka droga - parking

 

Środkowy, śródleśny odcinek:

Krótka_2

 

I odcinek nieco wyżej, tuż poniżej górnej granicy lasu:

Krótka_3

 

Ostatni odcinek ostrego podjazdu, tuż przed zakrętem powyżej łąki (u góry zdjęcia) od którego rozpoczyna się trawers (widoczny na kolejnym zdjęciu):

Krótka_zakręt

 

I ostatni odcinek - "trawers" wraz ze Schroniskiem, widziany z Wierchu zza Osławy:

Krótka droga - trawers

 

slogan